
Co by tu przeczytać żeby wiedzieć, jak żyć i działać harmonijnie?
Czytam! →
Te krótkie wykłady pokażą ci, na co zwracać uwagę w rozmowach, co wpływa na komunikację oraz jak znaleźć najlepsze rozwiązania dla problemów klientów.
Poniższa lista przyda się nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym. Odpowiednia komunikacja jest bowiem kluczem do budowania udanych relacji z innymi, dlatego pamiętaj, żeby jej nie zaniedbywać!
Listę przygotowała Lucyna, nasza Ambasadorka Feel Good oraz Quality Coordinator ze Szczecina. Przeczytajcie, które wykłady Ted Talk wybrała specjalnie dla was. Wszystkie wystąpienia są w języku angielskim, ale jest możliwość włączenia polskich napisów.
Zwróćcie uwagę na minutę 4:17 – to krótkie i urocze animowane wyjaśnienie pokaże wam, co wpływa na komunikację, jakie mogą pojawić się trudności oraz co zrobić, aby ich uniknąć.
Skupcie się na minucie 5:16, czyli przykładzie „frustrującej sytuacji” z życia codziennego. To dobry przykład na to, jak ważna jest perspektywa oraz że odgórne założenia na dany temat nie są służą w konstruktywnych rozmowach z innymi.
W minucie 7:34 dowiecie się, dlaczego słuchanie jest ważne, na co zwrócić uwagę podczas tej czynności oraz jak robić to lepiej.
Warto też skupić się na ciszy. Czasami chwilowe milczenie, kiedy klient denerwuje się i nie słucha, pozwala ponownie przykuć jego uwagę. Warto również zauważyć, że jako ludzie jesteśmy bardziej wrażliwi na pewne komunikaty, takie jak np. imiona. Tę wiedzę można wykorzystać do przykucia uwagi naszego rozmówcy poprzez użycie tytułu lub jego imienia.
W minucie 11:21 Celeste Headlee porusza kwestię aktywnego słuchania, zadawania otwartych pytań, przyjmowania do wiadomości, że rozmówca może wiedzieć coś, czego Ty nie wiesz lub spojrzeć na coś z innej perspektywy. Mówi także o przyznawaniu się do tego, że warto najpierw upewnić się i zgłębić temat, zamiast udzielać błędnych rad na własną rękę. Wspomina również o tym, że warto zawsze skupiać się na słuchaczu, a nie na tym, co np. zjesz na obiad.
Zwróćcie uwagę na 11.34. Jest to punkt wyjścia do dyskusji o tym, jak ton emocjonalny i jego rozpoznanie robi różnicę podczas rozmowy z klientem, szczególnie wtedy, gdy go nie widzimy.
W minucie 9:43 Julian mówi o tym, jak używać swojego głosu, aby być słuchanym. Dowiecie się jak tempo oraz intonacja wpływa na to, w jaki sposób inni nas odbierają.
Ćwiczenie empatii, nie pozostawanie na jednym poziomie przez całe życie oraz podkreślanie znaczenia rozwoju i zmiany tego jest bardzo ważne. W tym nagraniu dowiecie się, dlaczego empatia jest ważna zarówno w pracy w obsłudze klienta, jak i w codziennym życiu, jak ją okazywać i dlaczego warto to robić.
To nagranie przedstawi wam znaczenie odpowiednio prowadzonej rozmowy z klientem oraz jak znaleźć najlepsze rozwiązanie dla klienta, bo zdarza się że to, czego klient chce, nie zawsze jest tym, czego faktycznie potrzebuje.
W tym materiale został poruszony temat empatii i jej niebagatelnego znaczenia w kontaktach międzyludzkich.
Dzięki temu nagraniu znajdziecie odpowiedź na pytania jak prowadzić dobrą rozmowę, zadawać pytania oraz stawiać rozmówcę na pierwszym miejscu.
W tym filmiku dowiecie się kim jest „Potwór Porad”, jak go oswoić oraz jak duże znaczenie ma słuchanie i zadawanie większej ilości pytań naszemu rozmówcy.
Tutaj warto zwrócić uwagę na końcówkę – rób to, co obiecałeś, unikaj niespodzianek, informuj, jeśli coś nie jest możliwe. Aby nawiązać kontakt bądź szczery, komplementuj. Nie każ ludziom czekać i nauczyć się przepraszać za błądy.
Poznajcie też 12 sposobów na poprawienie umiejętności komunikacyjnych. Te wskazówki mogą pomóc w nawiązywaniu relacji poprzez odpowiednie dobranie tonu głosu czy postawy. Spróbujcie wcielić je w życie, jeśli czasami macie problemy, aby zacząć z kimś rozmowę.
Mamy nadzieję, że te 13 filmików pomoże wam w komunikacji z innymi. Jesteśmy przekonani, że porady w nich zawarte sprawdzą się zarówno w sytuacjach biznesowych, jak i w codziennych relacjach. Pamiętajcie, że dobra komunikacja jest kluczem w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji!