MIT 1: Segregacja śmieci nie ma sensu, ponieważ wszystkie nasze odpady i tak trafiają do jednej ciężarówki, segregacja jest nieopłacalna.

To prawda – można spotkać śmieciarki, które zbierają śmieci ze wszystkich pojemników. Jednak większość z nich ma system dwu i trzykomorowy, który zbiera śmieci oddzielnie. Coraz częściej zdarza się także, że przyjeżdża kilka pojazdów, a każdy z nich jest odpowiedzialny za odbiór innego rodzaju odpadów. Segregacja śmieci  pozwala na przetworzenie ich w procesie recyklingu, uzyskując w ten sposób cenne surowce wtórne, takie jak materiały papierowe, metal, szkło, plastik czy inne tworzywa sztuczne. Dzięki temu nie zasilamy wysypisk, ale cały czas tworzymy nowe rzeczy gotowe do użytku. Co więcej, segregacja przynosi  korzyści finansowe, gdyż za posegregowane śmieci płacimy mniej, niż w formie zmieszanej. Recykling pozwala także na oszczędność energii, surowców oraz ochronę środowiska. Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to równowartość żarówki 100W świecącej w pokoju przez 4h! Przetworzenie tony aluminium, to oszczędność 4 ton boksytu i 700kg ropy naftowej. Szkło oraz aluminium podlegają recyklingowi w 100%. Można je przetwarzać w nieskończoność. W przypadku aluminium – produkcja z rud jest stosunkowo droga, a złoża boksytu nie odnawiają się. Smutną ciekawostką jest fakt, że aż 56% szklanych opakowań trafia do odpadów zmieszanych, przez co możliwości (nieskończonego) przetwarzania szkła zostają zaprzepaszczone.

MIT 2: Bycie Eko jest czasochłonne.

Owszem, biorąc pod uwagę tylko dany moment, bycie Eko może zająć więcej czasu niż bycie leniwym. Jednak jeśli pomyślimy o wieloetapowych zadaniach, które mają przedłużyć nasze życie na Ziemi, to tylko mała chwila. W dłuższej perspektywie czasu zapobieganie”, czyli bycie Eko, zajmuje mniej wysiłku i pieniędzy.

MIT 3: Bycie Eko jest drogie

Ekologiczne przedmioty mogą być droższe, jednak wystarczają na dłużej, nie wspominając o korzyściach dla środowiska. Przykładem może być torba materiałowa, która mimo iż droższa od reklamówki, wystarczy nam na wiele lat i będzie bardziej wytrzymała. Przestańmy pakować warzywa i owoce w tzw. jednorazówki. Przez Internet możemy zaopatrzyć się w ręcznie robione woreczki wykonane np. z firanek. Zamiast nieustannie kupować plastikowe butelki, które rozkładają nawet do 1000 lat, możemy kupić butelkę filtrującą. Jest wielokrotnego użytku i dosyć tania.

MIT 4: Wszystko opisane “Eko” jest bardziej ekologiczne.

Niestety tak nie jest. Czasami napis ma nas tylko zmylić i zachęcić konsumenta do zakupu produktu. Należy uważać na coraz powszechne zjawisko zwane greenwashing’iem, które stosuje coraz więcej firm odzieżowych oraz kosmetycznych. Polega on na oznaczaniu produktu jako takiego, który został stworzony zgodnie z eko zasadami. Jednak w rzeczywistości na przykład wyłącznie jeden etap produkcji odbył się według zasad zrównoważonego rozwoju. Należy uważnie czytać wszelkie informacje na produkcie. Często na opakowaniach można spotkać napisy w stylu: „naturalny, wolny od chemikaliów” – nie musi być to zgodne z prawdą, a brak konkretnych informacji ma działać na świadomość konsumenta. Często produkty przyciągają nas zielonym kolorem, rysunkami liści, drzew lub elementami drewnianymi, co kojarzy się nam z ekologią i z dbaniem o środowisko.

MIT 5: Ekologiczna żywność jest zdrowa

Ekologiczna żywność może być zarówno zdrowa jak i niezdrowa. Na zdrowie ma wpływ wiele różnych czynników. Żywność ekologiczna z gospodarstw przystosowanych do wymagań Unii Europejskiej ma na opakowaniu znak euro liścia – warto zwrócić na to uwagę przy szukaniu zdrowej żywności. Żywność ekologiczna nie posiada pestycydów, barwników czy antybiotyków źle wpływających na ludzki organizm. Jednakże warto pamiętać, że żywność nie jest jedynym źródłem narażenia na działanie substancji chemicznych.

Mitów o ekologii jest wiele – to tylko jedne z nich. Łatwo czuć się zagubionym i niepewnym poprawności informacji, które nas otaczają. Dlatego warto samemu zainteresować się tematem ekologii i do tego Was zachęcamy.

Przeczytaj więcej artykułów o podobnej tematyce: 
Ekologiczne działania w Majorel Polska
Jak nasi Ambasadorzy Feel Good dbają o planetę?
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ziemi!