Czym jest SmartPlace i co ciekawego będzie można tam znaleźć?

Jest to miejsce zbudowane na SharePoint-cie, gdzie jako zespół odpowiedzialny za rozwój, chcemy regularnie dostarczać wszystkim naszym pracownikom i współpracownikom dawkę wiedzy – niezależnie od obejmowanego stanowiska, pełnionych obowiązków lub stażu pracy. Dlatego na SmartPlace nasi koledzy i koleżanki znajdą m.in.: ciekawe artykuły na tematy związane z rozwojem, zarządzaniem czy wellbeingiem, informacje o bezpłatnych webinarach dostępnych online, wewnętrzne materiały szkoleniowe, a także polecane książki, z których wiele będzie można wypożyczyć w naszych biurach.

Kiedy pojawił się pomysł na takie miejsce jak SmartPlace i dlaczego jest ono tak ważne?

Od początku istnienia działu Learning & Development wiedzieliśmy, że stworzenie takiego miejsca jest konieczne. Szkolenia, które prowadzimy w ramach wewnętrznych programów rozwojowych i edukacyjnych to tylko jeden z elementów tzw. „lifelong learning”, która przyświeca naszej organizacji. Bardzo ważne jest dla nas ciągłe poszerzanie wiedzy, czerpanie inspiracji oraz korzystanie z wzajemnego doświadczenia. Wszyscy przecież potrzebujemy wiedzy, aby móc sprostać różnym, codziennym wyzwaniom. Odpowiedzią na te potrzeby jest miejsce takie jak SmartPlace, dlatego wraz z upływem czasu tylko utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że warto podjąć działania, aby je urzeczywistnić.

W jaki sposób przebiegały prace nad uruchomieniem tej platformy?

Prace nad SmartPlace zaczęliśmy w czerwcu 2022 roku, tuż po otrzymaniu zielonego światła od Dyrektor HR. Przy tworzeniu platformy korzystaliśmy z pomocy firmy zewnętrznej, sami również włożyliśmy w to miejsce wiele pracy. Jak przy większości tego typu dużych projektów była to praca zespołowa – w tej konkretnej przygodzie wspierał nas bardzo mocno zespół PR, a zwłaszcza jeden jego członek, Kuba Sommerfeld, który na co dzień zajmuje się w naszej firmie Social Mediami. W tym projekcie ze strony Kuby mogliśmy liczyć przede wszystkim na wsparcie techniczne – był w stałym kontakcie zarówno ze specjalistami z firmy zewnętrznej, jak i naszym działem IT, spędził również wiele godzin na budowaniu tzw. szkieletu strony. Potem zostało już „tylko” uzupełnienie strony o merytoryczny materiał, za który odpowiedzialni jesteśmy w głównej mierze my, jako zespół Learning & Development. Jednak do jego tworzenia zaprosiliśmy również koleżanki kolegów z pozostałych zespołów pionów wsparcia czy operacji, aby zakres wiedzy i inspiracji, które można znaleźć na SmartPlace był szeroki, zróżnicowany i obejmował wiele dziedzin. Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć tam co dla siebie. Kuba wraz z pozostałą częścią działu PR oraz z naszymi grafikami wspierał nas również w stworzeniu całej identyfikacji wizualnej oraz komunikacji wewnętrznej, która promował SmartPlace w naszej społeczności. Korzystając z okazji chciałabym bardzo podziękować koleżankom i kolegom z mojego zespołu, z którymi stworzyliśmy cały zamysł, wizję i plan powstania SmartPlace’a, jak również działowi PR za cenne wskazówki oraz wsparcie pod kątem technicznym i komunikacyjnym.

Kto będzie mieć wpływ na treści umieszczane na SmartPlace?

Za prowadzenie SmartPlace w całości odpowiedzialny jest zespół Learning & Development, jednak bardzo bym chciała i liczę na to, że wpływ na zamieszczane tam treści będą mieli przede wszystkim nasi koledzy i koleżanki. Jedną z głównych sekcji w SmartPlace jest forum – dzięki niemu chcielibyśmy być w stałym kontakcie z zespołem #OneTeam. To właśnie tutaj będzie można podzielić się z nami swoimi potrzebami i oczekiwaniami względem SmartPlace’a i umieszczanych tam treści. Jesteśmy otwarci na dialog, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to, co aktualnie znajduje się na SmartPlace, jest dopiero fundamentem niezbędnym do stworzenia rozbudowanej bazy wiedzy, która na pewno będzie ewaluowała wraz z potrzebami i rozwojem naszych pracowników i współpracowników.

Skąd wzięła się nazwa SmartPlace?

Lubimy działać zespołowo, dlatego do wymyślenia nazwy zaprosiliśmy członków zespołu #OneTeam – to w końcu oni będą jej używali na co dzień. A ponieważ jej celem jest edukacja, to jako twórcy postanowiliśmy dać jedną wskazówkę – nazwa musiała nawiązywać do rozwoju. O wsparcie poprosiliśmy osoby z różnych działów – stworzyliśmy specjalną ankietę, ale również prowadziliśmy rozmowy na ten temat w tracie spotkań. Po jakimś czasie udało nam się wyłonić faworytów, którzy przeszli do etapu konsultacji i w ten sposób mamy SmartPlace – miejsce które rozwija, inspiruje i edukuje.

Czy SmartPlace to miejsce, które będzie się zmieniało w przyszłości?

Oczywiście, zmiana jest nieodzownym elementem codziennego życia. Z pewnością z czasem      platforma będzie ewoluować pod względem contentu oraz sposobu przekazywania treści. Chcemy, aby SmartPlace był miejscem tętniącym życiem, dlatego liczymy na zaangażowanie we wspólne tworzenie i rozwijanie tego miejsca wszystkich osób z naszej firmy.

Gdybyś miała wskazać swoją ulubioną sekcję SmartPlace, to co by nią było?

Jeszcze nie mam swojej ulubionej. Wiem, że w każdą z sekcji został włożony ogrom serca, czasu i pracy, tak aby jak najlepiej spełniać oczekiwania odbiorców. Dlatego patrzę na SmartPlace całościowo i wzystkie sekcje traktuję jako jeden organizm. Jestem natomiast bardzo ciekawa, która będzie cieszyła się największą popularnością i zainteresowaniem, bo to być może pokaże nam nowe kierunki, w których powinniśmy iść, aby stale udoskonalać to wyjątkowe miejsce.

Przeczytaj inne artykuły:
Wywiad z Anetą – laureatką konkursu językowego 
„W różnicach siła”, czyli Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dzień Matki w Majorel