Majorel i MajorUle

4 ule są już pięknie pomalowane i gotowe na przyjęcie nowych lokatorów. W sezonie będzie tam mieszkało nawet 45-80 tysięcy pszczół, natomiast zimą około 20-30 tysięcy. Z pewnością będą zadowolone, widząc jakie domy dla nich przygotowaliśmy.

Za malowanie odpowiadał majorelowy dream team w składzie: Edyta i jej córka Emma, Nikola, Beata, Bogusia, Oliwia, Andrzej, Agnieszka, Karolina, Paulina i Alicja. Dziękujemy za Waszą pracę (w imieniu pszczół i naszym )!

Nasza pasieka ma już zarejestrowaną nazwę, która została wybrana w konkursie. Jurorzy wybrali propozycję Agaty. Oglądacie właśnie zdjęcia MajorUli.

Pszczoły to naprawdę fascynujące zwierzęta, a obserwowanie ich pracy może być niezwykle ciekawe. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o tych owadach. 

Życie pszczół

Pszczoły są niezwykle pracowite – ich praca trwa od rana do wieczora. Oblatywaczki to pszczoły lotne, które zbierają pyłek i nektar. Stanowią ⅓ pszczół w ulu. Przy odpowiedniej temperaturze (brak opadów i temperatura minimalna 10oC) wylatują 7-15 razy dziennie. Czas trwania lotu to około 25-45 minut, a przerwy między lotami wynoszą mniej więcej 5 minut. Jedna trasa to średnio 3 km, ale w razie potrzeby, owad może przelecieć nawet 10 km. 

Matka pszczela to prawdziwy pracoholik – w sezonie składa dziennie po około 3000 jaj. Żyje od 3 do 5 lat.

Trutnie na co dzień są dokarmiane przez inne pszczoły. Jednak nie ma czego im zazdrościć. W trakcie lotów godowych Matek wylatują z ula, żeby je zapłodnić, po czym natychmiast umierają. 

Czym będą żywić się nasze pszczoły?

Pszczoły lubią mieć blisko uli swoje “sklepy”, w których się zaopatrują. Najbardziej przepadają za roślinami, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni. 

W okolicach poznańskiego Maratonu i MajorUli znajdują się: klony, kasztanowce, lipy srebrzystolistne, brzozy (spadź), iglaki (spadź), koniczyny, mniszki lekarskie, chabry, zawilce. Na ogrodach działkowych przy Drodze Dębińskiej będą mogły znaleźć również: jabłonki, śliwy, grusze, astry, jeżówki, maliny.

Już nie możemy się doczekać nowych lokatorów na dachu Maratonu.  Cieszymy się, że możemy  uczestniczyć w #BeeTheChange, przy okazji troszcząc się o naszą planetę

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
Adoptowaliśmy zwierzę – Witaj Maju w Majorelu
Jak nasi Ambasadorzy Feel Good dbają o planetę?