W życiu każdego człowieka nastaje moment zawahania. Czy podjąłem się dobrego kierunku na studiach? Jak poradzę sobie z utrzymaniem mieszkania?  Czy imię dla tego psa jest na pewno właściwe?

Są to większe i mniejsze problemy, ale zawsze równie ważne dla każdego w jego własnej ocenie. Największą wątpliwością pozostaje jednak pytanie: „Czy poradzę sobie z pracą w call center?”

Jeśli nie wiesz, czy w call center odnajdziesz swoje powołanie, przychodzimy z pomocą. Sprawdź, co musisz potrafić oraz jakie cechy posiadać, aby stać się konsultantem idealnym!

pan z call center ze słcuhawkami, który się uśmiecha

Aktywnie słuchasz

Łatwo jest słuchać i odburknąć coś pod nosem. Ale ze zrozumieniem tego, co powiedziała druga osoba, duża część z nas ma problem. Jeśli potrafisz aktywnie słuchać, skupić się na rozmówcy oraz jego problemie, a także zadawać pytania i własnymi słowami wyjaśnić to, co ktoś miał na myśli – jesteś na dobrej drodze do zostania idealnym pracownikiem call center! Chcesz sprawdzić, czy jesteś aktywnym słuchaczem? Włącz odcinek audiobooka lub innego słuchowiska. Odsłuchaj 3 minuty, a następnie spróbuj opowiedzieć własnymi słowami,  jaki problem został poruszony w nagraniu. Posłuchaj kolejny raz i zastanów się, czy sens tego, co powiedziałeś, jest podobny do tego zawartego w audio.

Zawsze wiesz, co powiedzieć

Nie ma nic bardziej nietrafionego jak użycie sformułowania, które może w łatwy sposób zdenerwować klienta. Jeśli potrafisz posługiwać się językiem korzyści, to na swoim koncie masz kolejny plus. Umiejętność łagodzenia sytuacji, a także nakierowywanie klienta na odpowiednią drogę przyda się przy obsłudze rozdrażnionych lub zniecierpliwionych osób po drugiej stronie słuchawki.

słuchawki, laptop

Jesteś empatyczny

Kim byłby pracownik call center, gdyby nie lubił pomagać? To właśnie chęć pomocy jest najważniejszą misją w tej pracy! Jak prawdziwy super bohater nie możesz wahać się ani chwili i ruszyć z pomocą za każdym razem, kiedy osoba po drugiej stronie nie wie, co dzieje się z jej zamówieniem, jak przebiega złożona przez nią reklamacja lub czy może odzyskać swoje pieniądze. Jeśli potrafisz zrozumieć ludzkie zmartwienia i problemy, wykazujesz się empatią oraz chęcią niesienia pomocy nawet w najbardziej nietypowych sytuacjach – jesteś już na półmetku zostania idealnym pracownikiem call center!

Pracujesz w zespole jak z dobrymi znajomymi

Nie oszukujmy się – tysiące razy zdarzą się sytuacje, kiedy będziesz musiał poprosić o pomoc kogoś ze swojego zespołu. Jeżeli czujesz się niekomfortowo na samą myśl o podjęciu prostej interakcji z drugą osobą, być może call center nie jest dla ciebie najtrafniejszą opcją. Duża otwartość na ludzi pozwoli ci szybko zdobyć i przyswoić cenną wiedzę, przyjmować wskazówki i rady jak skutecznie rozmawiać z klientami, a także umili pracę krótką pogawędką z kolegami.

Lubisz się uśmiechać

Brzmi banalnie? Dla niektórych to  ogromny problem. W pracy w call center i customer service uśmiech, życzliwość i poczucie humoru to bardzo ważne aspekty! Wyobraź sobie, ile razy szedłeś do urzędu, żeby załatwić pewną sprawę i wracałeś rozzłoszczony – na dzień dobry pani z okienka popatrzyła na ciebie spode łba. Nikt nie lubi czuć się w ten sposób. Dlatego podczas pracy uśmiechaj się tak, jakby klient stał naprzeciwko ciebie. Bądź życzliwy, zażartuj, jeśli czujesz, że sytuacja na to pozwala. To zawsze rozładowuje napięcie! A jeśli na koniec rozmowy potrafisz komuś życzyć miłego dnia– jesteś pracownikiem, którego powinno się szukać ze świecą!

pani na słuchawce uśmiechnięta w call center

Wiesz już teraz, co musi umieć idealny pracownik call center. Nie obawiaj się jednak podejmować nowych wyzwań i aplikować na różne stanowiska związane z customer service. Chcemy obalić stereotypy i mity na temat tego, że to niełatwa i uciążliwa praca. W rzeczywistości możesz zdobyć tutaj świetne doświadczenie, rozwinąć swoje skrzydła na różnych polach oraz poznać inspirujących ludzi.

A jeśli chcesz się sprawdzić w roli Konsultanta w call center, to zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy w Majorel!

Majorel: Aktualne oferty pracy

patrycja