Praca w firmie outsourcingowej to nie tylko żmudne spełnianie wszystkich wymogów formalnych, ale przede wszystkim skupienie się na ludziach – na ich potrzebach i zadanie sobie pytania: „co możemy zrobić, żeby wiedzieli, że są dla nas ważni?”

Francuski pisarz Wolter powiedział kiedyś, że chcąc zmusić ludzi, aby dobrze o nas mówili,  jest po prostu czynienie dobra. Jak to zrobić w przypadku globalnej firmy, gdzie w mgnieniu oka dzieje się więcej niż na ekranie kinowym? Odpowiedź jest prosta – skupić się na tym, co jest najbardziej wartościowe i mając szansę – wyciągnąć pomocną dłoń. 

Świąteczne podarunki

Każdy z naszych pracowników call center został obdarzony niezwykłą paczką świąteczną, której zawartość zachwycała i dodawała magii nadchodzącym świętom Bożego Narodzenia. Cudownie jest usiąść w gronie bliskich, móc z nimi porozmawiać, delektować się pysznościami i po prostu czuć się kochanym pośród rodziny, ale smutna rzeczywistość przypomina nam o ludziach, którzy nie mieli takiego szczęścia. 

Paczki dla najmłodszych i najstarszych

Dlatego postanowiliśmy zakasać rękawy, aby chociaż niektórzy z nich, mogli też poczuć się wyjątkowo  i ruszyliśmy z dostarczeniem paczek do Domu Pomocy Społecznej św. Rocha oraz Domu Pomocy Społecznej Konarskiego.

Nasze paczki pełne łakoci trafiły najpierw do DPSu św. Rocha do chorych dzieci, którymi opiekują się dzielne siostry zakonne. Ta świadomość, jak wiele znaczy mały gest, jest niezwykle wzruszająca i głęboko zapadła nam w pamięć.

Następnym kierunkiem był DPS Konarskiego, w którym przebywają osoby starsze, schorowane i często po prostu – zapominane przez bliskich. Nasze paczki z pełnym wnętrzem smakowitości, przyniosły na naznaczonych starością twarzach ogromne uśmiechy i chociaż na moment przywróciły blask w zmęczonych oczach.  

Społeczna odpowiedzialność biznesu powinna być nieodłącznie związana z korporacjami. Dbanie o środowisko, wspieranie lokalnych instytucji, czy też pomoc najbiedniejszym, to wyraz koniecznej solidarności i dojrzałości. W trudnych czasach Covidu, nie zapominamy o najbardziej potrzebujących i zwyczajnie dzielimy się dobrem.”  – mówi Magdalena Shamiri, managerka ds. PR, EB i Marketingu w Majorel.  


Cieszymy się, że jako globalna firma, mamy możliwość tworzenia inicjatyw, które niosą ze sobą tyle radości i przywiązują wartościowych pracowników . Z niecierpliwością czekamy na kolejne szanse, aby po prostu czynić dobrze.  


Przeczytaj o innych naszych CSRowych akcjach: