Pozytywnego myślenia można się nauczyć. Dbanie o dobre samopoczucie to bezcenna umiejętność, która pomoże ci dostrzegać korzystne aspekty sytuacji, lepiej poznawać siebie oraz wzmacniać mocne strony. Wystarczy zaledwie kilka kroków, aby zadbać o swoją higienę psychiczną. Nie czekaj dłużej na zmianę. Sprawdź, co możesz zacząć robić już dziś!

Czym jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne to nie tylko sposób, w jaki myślimy i czujemy. To także nasza umiejętność radzenia sobie z wzlotami i upadkami. Gdy cieszymy się dobrym zdrowiem psychicznym, mamy poczucie celu i kierunku. Mamy wystarczająco energii do robienia rzeczy, które chcemy zrobić, a także umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, które pojawiają się w naszym życiu. Kiedy myślimy o naszym zdrowiu fizycznym, to wiemy, że np. na siłowni otrzymamy odpowiednie wsparcie i pomoc, by się czuć się lepiej. Zdrowie psychiczne powinno być traktowane sprawiedliwe tak samo.

Jeśli cieszymy się dobrą kondycją mentalną, możemy:

  • Maksymalnie wykorzystać swój potencjał,
  • Radzić sobie z tym, co przynosi nam życie,
  • Odegrać pełną i uważną rolę w swoich związkach, swoim miejscu pracy i społeczności.

Nasze zdrowie psychiczne nie zawsze pozostaje na tym samym poziomie. Może się zmieniać w zależności od zmieniających się okoliczności i pokonywania przez nas różnych etapów życia. Kiedy sobie nie radzimy, przeżywamy cierpienie. Może być to spowodowane problemami w domu lub codzienną gonitwą obowiązków. A to z czasem może prowadzić do obniżenia jakości przepływu neuroprzekaźników (takich jak serotonina) i być początkiem choroby jaką jest depresja. Przyczyny depresji nie są do dzisiaj jednoznaczne określone. Wiadomo, że mogą to być czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne (tzw. depresja egzogenna i endogenna). Przy czym jedne czynniki, mogą powodować drugie, tzn. że np. przewlekły stres wynikający z warunków środowiskowych i sytuacyjnych, może z czasem zaburzać prawidłowe funkcjonowanie neuronów w mózgu. Przepływ serotoniny czyli tzw. hormonu szczęścia zostaje zahamowany, co powoduje szereg symptomów somatycznych, dających się fizycznie zaobserwować.

mental health, higiena psychiczna, dobre samopoczucie, zdrowie psychiczne

Kiedy czujemy się zestresowani, potrzebujemy empatii i odpowiedniego podejścia do tematu. Im wcześniej jesteśmy w stanie rozpoznać, że nasz dobrostan zostaje zaatakowany, tym wcześniej możemy uzyskać wsparcie. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą mieć wiele różnych cech, objawów i oznak. Warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i nie bagatelizować pewnych symptomów. Najczęściej mówi się o tych objawach, które uniemożliwiają nam radzenie sobie w życiu z podstawowymi czynnościami. Na przykład obserwujemy, że jesteśmy bardziej zmęczeni niż zwykle i trudno nam to wytłumaczyć. Możemy wyglądać lub czuć się bardzo zmęczeni lub wyczerpani. Niekiedy można zaobserwować izolację, unikanie kontaktów interpersonalnych lub pojawiające się roztargnienie. Pandemia nie sprzyja poprawie tej sytuacji.

Te wczesne znaki ostrzegawcze najczęściej trudne są do zauważenia przez nas samych. Dobrze jest mieć współpracowników, którzy potrafią obserwować i nazywać emocje, a także charakteryzują się wysoką empatią.

Wychowanie fizyczne, a wychowanie psychiczne

Świadomość zdrowia psychicznego rośnie. Jednak wciąż ludzie mający problemy zdrowotne tego typu są dyskryminowani i mogą się mierzyć z różnymi wyzwaniami. Wiele osób, które doświadczają cierpienia, stara się je ukrywać. Boimy się reakcji innych ludzi – oceny, braku zrozumienia, wyśmiania. Strach przed dyskryminacją i poczuciem wstydu są jednymi z głównych powodów, dla których ludzie nie mówią swoim kolegom z pracy o tego typu wyzwaniach. Trochę nas tak wychowano, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, i niby jedno miało zagwarantować drugie. Mimo wszystko nadal mamy problem z rozmową o tym drugim.

jak dbać o higienę psychiczną?

Przeczytaj inne nasze artykuły o podobnej tematyce: