Wywiad z Małgorzatą Żuchowską - Country Head w Majorel Polska

Nasze kobiety na stanowiskach kierowniczych inspirują, wzmacniają i torują drogę młodym profesjonalistom do rozwoju. Dają przykład i budują kulturę zaufania i odpowiedzialności we wszystkich lokalizacjach Majorel na całym świecie. W tym wywiadzie Małgorzata Żuchowska, Country Head / Vice President Majorel Polska, opowie o swojej ścieżce kariery oraz podzieli się swoją mądrością i wiedzą na temat tego, co trzeba zrobić, aby zostać liderem szybko rozwijającego się zespołu w globalnej firmie.

 

1. Proszę zacząć od opowiedzenia nam o swojej historii w Majorel.

Dołączyłam do Majorel Polska w 2011 roku jako Zastępca Dyrektora i byłam odpowiedzialna za klientów z polskiego rynku krajowego. Pierwsze dwa lata mojej pracy określiłabym jako “poligon doświadczalny”. W tym czasie, wraz z moim niezwyciężonym zespołem, pracowałam nad poprawą operacji, jakości usług oraz finansów dla największego krajowego klienta. Mogę powiedzieć, że te dwa niezwykle wymagające, ale udane i bardzo satysfakcjonujące lata, nauczyły mnie niemal wszystkiego o świecie BPO (Business Process Outsourcing). W 2013 roku awansowałam na stanowisko Dyrektora Contact Center na rynek krajowy. Po 2 latach przejęłam dodatkowe obowiązki dla klientów nearshorowych, zostając również Dyrektorem Zarządzającym dla APS, spółki córki. Pełniłam tę rolę do 2018 roku, kiedy to przeprowadziłem się do innego miasta i opuściłam Majorel na rok. Niedługo potem wróciłam do Majorela jako Senior Director Operations. Po kilku miesiącach moje obowiązki wzrosły i awansowałam na Country Head w Majorel Polska. Obecnie odpowiadam za 11 klientów i 3,500 pracowników.

 

2. Proszę krótko opisać zwykły dzień pracy na stanowisku Country Head w Majorel Polska.

Moje główne obowiązki podzieliłabym na 3 kluczowe obszary: klienci, pracownicy oraz procesy. Jeśli chodzi o klientów, obecnych i potencjalnych, koncentruję się na rozwoju biznesu (ustalanie cen, przygotowywanie ofert handlowych/prezentacji, spotkania sprzedażowe, wyzwania operacyjne i jakościowe, budowanie zespołu Overhead itd.)

Jeśli chodzi o pracowników, skupiam się na wspieraniu i rozwijaniu polskiego zespołu, dbając o to, abyśmy byli w codziennym kontakcie, rozwiązywali problemy, podejmowali decyzje i wspólnie generowali pomysły.

Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią są procesy. To obszar, dla którego muszę walczyć o dedykowany czas każdego dnia. Należą do tzw. tematów ważnych, ale nie pilnych. W swoim kalendarzu planuję specjalne przedziały czasowe na pracę nad usprawnianiem procesów. Dążę do stworzenia standardów, które uczynią nasz biznes bardziej rentownym, dzięki “prostocie i jasności, które są najlepszymi sprzymierzeńcami skuteczności”.

 

3. Nasza firma dwa lata temu przeszła rebranding. Jak opisałaby Pani te ostatnie dwa lata w Majorel Polska i czego życzy Pani sobie na przyszłość?

Te lata określiłabym jako pełne wyzwań, ale i fantastyczne! Wszystkie przeszkody na drodze sprawiły, że staliśmy się mądrzejsi, silniejsi i bardziej odporni jako jeden zespół; tak jak slogan naszej firmy – Driven to go Further – popychając nas do granic, których nigdy byśmy się po sobie nie spodziewali. Cieszę się na dalsze sukcesy, wzrost i rozwój naszego zespołu, a w konsekwencji naszej firmy w przyszłości. Na przyszłość życzę nam wielu zadowolonych klientów  oraz pracowników,  którzy mówią:  “Majorel to najlepsza firma, z którą można pracować.”

 

4. Zarządzanie tak dużą organizacją może być czasami stresujące. Jak się Pan relaksuje? Jak lubi Pan spędzać swój wolny czas?

Do moich ulubionych zajęć należą bieganie, czytanie, śpiewanie, słuchanie chóru, wyjścia do opery, podróżowanie i spacerowanie brzegiem morza, kiedy tylko mogę.

 

5. Jakie projekty sprawiają Pani największą przyjemność na obecnym stanowisku?

Lubię wszystko, co prowadzi do poprawy status quo i co wnosi największą wartość do naszej firmy. Dlatego, wraz z moim wspaniałym zespołem, z wielkim entuzjazmem łapiemy każdą okazję biznesową, którą widzimy na naszej wspólnej drodze. Lubię pracować z klientami nad nowymi przypadkami sprzedaży, a także lubię pracować z moim zespołem nad usprawnianiem procesów.

 

6. Jak opisałaby Pani w jednym zdaniu, czym jest dla Pani różnorodność? I jak widzi Pani przyszłość, jeśli chodzi o różnorodność w miejscu pracy?

Dla mnie różnorodność oznacza wyrażanie siebie w sposób, który pozwala nam się rozwijać i czuć się szczęśliwymi. Wierzę, że przyszłość należy do firm i ich liderów, którzy traktują innych tak, jak sami chcieliby być traktowani.

 

7. Wiemy, że jest Pani mężatką i ma Pani dzieci. Jak radzi sobie Pani z byciem mamą i Country Head?

Tak, mam męża i dwójkę dorosłych dzieci: syna Karola (24 lata) i córkę Annę (22 lata). Dla mnie bycie mamą jest absolutnie wspaniałym doświadczeniem, a łączenie tego z pracą, którą naprawdę kocham, jest prawdziwym błogosławieństwem. Moja rodzina wspierała mnie na każdym kroku mojego życia zawodowego.

 

8. Porozmawiajmy o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym kobiet. Jakich rad, na podstawie swojego doświadczenia, udzieliłaby Pani kobietom, które dążą do zbudowania udanej kariery i jednocześnie prowadzą szczęśliwe i zdrowe życie?

Każdego dnia przypominaj sobie o priorytetach swojego życia i nie stawiaj sobie zbyt wysokich wymagań. Czasami powinnaś zaakceptować “wystarczająco dobry” wynik swojej pracy i wkładu.

 

9. Czy poza zwykłymi umiejętnościami, które, jak wiemy, powinien posiadać lider, są jakieś dodatkowe, które kobieta powinna opanować, aby odnieść sukces?

Moim zdaniem jest tylko jedna rzecz, która odróżnia kobiety-menedżerów od mężczyzn – kobiety są bardziej emocjonalne. Jeśli więc będziesz stale pracować nad poprawą swojej inteligencji emocjonalnej – resztę masz już opanowaną.

 

10. Co poradziłaby Pani młodym kobietom w Polsce, które chciałyby osiągnąć sukces zawodowy?

To jest rada dla wszystkich kobiet, które dążą do sukcesu – wierzcie w siebie. Zawsze miejcie nastawienie “can do”. Szukajcie pracy, którą będziecie kochać i każdego dnia wnoście do niej swoją energię, pasję i entuzjazm. Tak jak mówi stare powiedzenie Konfucjusza: “Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy nie będziesz musiała przepracować ani jednego dnia w swoim życiu”.

 

Jeśli szukasz więcej porad na temat kobiecego przywództwa, stereotypów płci, równowagi między pracą a życiem prywatnym lub po prostu niesamowitych ścieżek kariery dla inspiracji, przeczytaj więcej historii o naszych kobietach – liderkach tutaj.