Zacznij od szafy

Krok pierwszy – zerknij w odmęty swojej szafy i zastanów się, czy na pewno potrzebujesz dziesięciu t-shirtów o tym samym kroju i kolorze. Nowy rok to idealny czas na porządki i pozbycie się rzeczy, które zajmują za dużo miejsca. Dlatego jeśli nie możesz już domknąć szuflad – pora na mały recykling!

Zorganizuj tzw. swap party. Co to takiego? To po prostu wzajemna wymiana ciuchów – zaproś rodzinę, przyjaciół i znajomych i bawcie się dobrze podczas szukania wyjątkowych perełek z drugiej ręki. Może się okazać, że to, co Tobie już niepotrzebne dla innej osoby może być cennym przedmiotem, którego od dłuższego czasu szukała.

Ubrania w dobrym stanie możesz sprzedać lub wymienić na inne na jednej z popularnych platform, np. Vinted czy LessApp. Opcję odsprzedaży ubrań wprowadziło również Zalando. Jeśli jednak nie planujesz zostać rekinem biznesu odzieżowego, a po prostu pozbyć się niepotrzebnych ubrań, możesz to zrobić korzystając z ekologicznego rozwiązania proponowanego przez platformę Answer.com. Wystarczy, że zamówisz za darmo specjalny worek, spakujesz do nich ciuchy, a następnie odeślesz na wskazany adres. Twoje rzeczy zostaną następnie wykorzystane na jeden z 3 sposobów:

  • recycling tekstyliów (takich jak ściereczki do sprzątania czy wysokiej jakości papier)
  • ponowne wprowadzenie na rynek dóbr z drugiego obiegu (ubrania będą sprzedawane w miastach i krajach, których mieszkańców nie stać na zakup nowych ubrań. Wygenerowane w ten sposób środki finansowe zostaną następnie przekazane na konto fundacji Aeris Futuro)
  • powtórne wykorzystanie (z odzieży, która nie nadaje się już do noszenia odzyskuje się włókna lub wykorzystuje do produkcji materiałów tłumiących i izolacyjnych np. w branży motoryzacyjnej).

Oddając swoje stare ubrania, możesz też wesprzeć różne fundacje oraz cele charytatywne – sprawdź stronę „Ubrania do oddania”. Każdy kilogram niepotrzebnych już ciuchów przeliczany jest na pieniądze, które trafiają na szczytne cele.

Zadbaj o porządek na półkach

Jeśli już udało Ci się doprowadzić szafę do porządku, pora na półki i domowe biblioteczki. Czy zalegają tam pozycje, które już przeczytałeś? A może Twoja ulubiona książka już dawno straciła to miano i chciałabyś wymienić ją na inną? Jeśli tak to sprawdź stronę poczytajmi.pl, czyli innowacyjny projekt dzielenia się książkami! Zupełnie za darmo możesz wysłać kurierem swoje niepotrzebne książki, które zostaną przekazane do czytelni – tam na pewno nie będą kurzyć się na półkach.

Oddaj niewykorzystane jedzenie

W całej Polsce działa mnóstwo Banków Żywności, które przyjmują różne produkty żywnościowe, które następnie przekazywane są najbardziej potrzebującym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak i gdzie przekazać nadwyżki jedzenia, wejdź na stronę: www.bankizywnosci.pl

Dzięki aplikacji Foodsi, która pomaga lokalom i sklepom sprzedawać nadwyżki jedzenia poprzez łączenie z zainteresowanymi klientami, można kupić wybrane posiłki czy produkty w świetnej cenie. Na podobnej zasadzie działa też aplikacja Too Good To Go. Warto zapoznać się również z działalnością Foodsharing Polska – dzielenie się jedzeniem i ograniczenie jego marnowania jest naprawdę proste. 🙂

Pozbywanie się nadbagażu i noworoczne porządki to świetny sposób nie tylko na to, aby pomóc innym (np. poprzez oddanie ubrań na cele charytatywne), ale też na zminimalizowanie zalegających rzeczy dookoła nas, które mogą niekorzystanie wpływać na nasze samopoczucie (niekiedy „zagracenie” naszej przestrzeni działa przytłaczająco). To jak, jesteście gotowi, aby poukładać w swoich szafach, odkurzyć półki z książkami i zajrzeć do lodówki?

Nowy rok bez nadbagażu – porządki w sferze business!

Jeśli już posprzątałeś w szafie, a książki znalazły nowych właścicieli, to pora zająć się strefą biznesową. Porządek i organizacja służbowego komputera ma istotny wpływ na twoją efektywność. Poniżej podsuwamy kilka pomysłów, jak oczyścić swoją przestrzeń w pracy.

Zerknij na pulpit

Czy znajdziesz tam ikonki folderów zamkniętych projektów, do których wiesz, że nigdy już nie wrócisz? Wyczyść dokładnie zawartość pulpitu w myśl zasady „im mniej – tym lepiej”. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce na dysku, a pierwsze, co przywita cię na dzień dobry, to porządek na monitorze!

Posegreguj foldery

Znasz ten moment, kiedy musisz gdzieś wypakować pliki i nazywasz foldery przypadkowymi literami? Potem chcesz dołączyć do maila dokument i zaczyna się przekopywanie przez stertę abstrakcyjnych nazw, a Ty zastanawiasz się, czy ostatni raport kwartalny ukrył się w folderze pod nazwą „asdas” czy może „oaojdsas”…? W nowym roku zadbaj o to, aby sumiennie i logicznie nazywać swoje foldery. Możesz je dowolnie numerować, porządkować alfabetycznie lub używać myślników, do zaznaczania istotnych tytułów – stwórz swój własny, unikalny system!

Zarchiwizuj niepotrzebne maile

Być może twoja skrzynka pocztowa właśnie pęka w szwach. Oszczędź jej cierpienia i pozbądź się spamu, nieaktualnych bądź nieskierowanych bezpośrednio do Ciebie maili (pamiętaj, aby pozbywać się tylko wiadomości bardzo przedawnionych i takich, których jesteś pewien, że nie potrzebujesz i nie będziesz potrzebować). Uporządkowana skrzynka pomoże ci szybciej wyszukać to, co musisz znaleźć w danej chwili i przy okazji – przestanie cię irytować fala spamu, przez którą musisz przebrnąć!

Pożegnaj stare aplikacje

Odinstaluj programy, których już nie używasz lub tych bez dostępu i ważnej subskrypcji. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce zarówno na pulpicie, jak i na dysku.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Nowy rok bez nadbagażu to też rok bez dodatkowych problemów – dlatego pamiętaj o tym, żeby przynajmniej raz w roku zmienić swoje hasło do portali społecznościowych i skrzynki pocztowej. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kłopotów z przejęciem twojego konta.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was trochę do porządków w sferze businessowej! Myszka w dłoń i do dzieła, aby zacząć nowy rok bez zbędnego nadbagażu!

patrycja

Zachęcamy również do przeczytania artykułów o podobnej tematyce: 
12 przydatnych wykładów Ted Talk, które pomogą ci w lepszej komunikacji
Call Center – Co musi potrafić idealny konsultant?
Jak dbać o higienę psychiczną?