„Nie ma sensu być szczegółowym, jeśli nawet nie wiesz o czym jest mowa”.

John von Neumann

Świat według VUCA

Czy Ty też masz dość poradników zaczynających się od słów: „Jak przestać wątpić? Jak unikać stresu? Jak żyć szczęśliwie?” Piekło pracy, parafrazowane często Mordorem, celą lub polem walki, tkwi w głowach ludzi i relacjach międzyludzkich, a nie w modelu biznesu, czy w strukturze firmy. I jest szansa, że kolejny poradnik mógłby zostać potraktowany w podobny sposób. Zwłaszcza zważywszy na ponad roczną sytuację związaną z pandemią, lockdown’ami, pracą zdalną i zatarciem granic w kontaktach społecznych. Zanurzmy się jednak na chwilę w tym ujęciu.

Pandemia ukonstytuowała to, co już wcześniej stało się m. in. z wprowadzeniem na rynek Ubera. Żyjemy w czasach VUCA. Ten termin nie jest nowy i składa się z takich elementów jak:

Koronawirus przyspieszył głośny trend, że jedną z kompetencji przyszłości jest uczenie się nowych rzeczy, oduczanie i nauka na nowo. Dlatego traktowanie VUCA nie tylko jako trudności jest odważnym podejściem. Może oznaczać przestrzeń treningową do nabywania nowych kompetencji. Bob Johansen na 4 składowe świata VUCA, odpowiedział 4 kontr-postawami, by radzić sobie w tej rzeczywistości:

VUCA zostało ukute w amerykańskiej uczelni wojskowej w roku 1987. Mianem tym określono moment zakończenia zimnej wojny. Jak widać to sformułowanie jest aktualne do dziś. A co wiemy na pewno? Niektórzy, jak Mirosław Weltz, kwitują otaczającą rzeczywistość słowami:

„Im dłużej żyję, tym częściej odpowiadam ‘nie wiem’ na proste pytania”.

VUCA to jeszcze nie jest synonim chaosu. Jednak zmiana goniąca zmianę, może nam ten chaos zasponsorować. Ta rzeczywistość dyktuje nam ciągłą potrzebę redefiniowania otoczenia. Wsparciem osobistym może okazać się dla nas dostrzeganie i nazywanie własnych emocji. W biznesie możemy otrzepać się z kurzu i poszukiwać nowych zasobów, jednocześnie krytycznie przekształcając już te wykorzystane. Nauka, oduczanie się i nauka nowego.

A „zdarza się jednak, że czasem i krytyk musi zaryzykować. Dotyczy to przypadków, gdy dokona jakiegoś odkrycia i staje w jego obronie, bo świat często spogląda nieprzychylnie na nowych artystów i ich dzieła. Nowe wymaga ochrony” (z filmu Ratatuj).


Przeczytaj pozostałe części!