Czym właściwie jest IT HUB? Jakie są jego główne założenia?

IT HUB w Polsce to jedno z centrum kompetencyjnych IT naszej firmy, to ośrodek wsparcia dla kolegów i koleżanek z innych krajów Europy, Ameryki, Azji czy Afryki. To miejsce, gdzie pracujemy nad nowymi i innowacyjnymi produktami IT, w szczególności w obszarze Data czy Sztucznej Inteligencji.

Kiedy pojawił się pomysł na otwarcie IT HUB? Jak wyglądał jego proces powstawania?

IT HUB w Polsce zaczęliśmy budować w 2020 roku, kiedy zostały stworzone struktury Globalnego IT, którym zarządza Ayoub Saboumazrag – Group Deputy CIO. Pierwszym działem w Polsce, który został wcielony w struktury Globalnego IT –Data Warehouse & BI, zarządzanym przez Saad’a Tadili – Dyrektora Apps and Data Service, był zespół Data. Wówczas liczył on 4 osoby, w ciągu 2,5 roku zespół powiększył się o kolejne 15 osób i liczy dziś 20 osób. W międzyczasie dołączyły dwa kolejne zespoły: Globalny Service Desk oraz Globalny zespół wspierający infrastrukturę chmurową. W październiku 2022 roku IT HUB został oficjalnie otwarty. Dziś mamy nowoczesne biuro w centrum Poznania – wygodne i komfortowe.

Jakie macie plany na pierwsze miesiące funkcjonowania IT HUB?

Przez ostatnie dwa lata nawiązaliśmy współpracę z lokalnymi firmami, którym zależy na rozwoju lokalnego rynku IT i takim rozwoju Poznania, aby nasze miasto kojarzyło się z miastem nowoczesnych technologii. Chcielibyśmy, aby Poznań przyciągał młodych, ambitnych ludzi – zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Rozmawiamy z władzami miasta oraz z lokalnymi uczelniami, ponieważ te podmioty również mają podobny cel. Chcemy pokazać, że w Poznaniu można budować narzędzia IT na najwyższym poziomie.

A co chcielibyście osiągnąć w ciągu kolejnych miesięcy/lat?

Trzy lata temu kiedy zaczynaliśmy, przyświecała nam jedna myśl – realizujemy strategię – Cloud First. Wtedy nikt nie wierzył, że nam się to uda… Nastała pandemia, zostaliśmy pozamykani w domach, nikt nie wiedział jaki to będzie miało wpływ na biznes i jak długo potrwa lockdown. Dziś już wiemy, że udało nam się nie tylko wdrożyć technologie cloud’owe, ale również zrobić zdecydowanie więcej. Wypracowaliśmy standardy, którymi możemy się dzielić i to nie tylko z kolegami z IT, ale również z innymi ośrodkami w naszej organizacji. Początki mamy już za sobą, teraz chcemy sięgnąć dalej – planujemy nowe, innowacyjne produkty pod brandem Majorel.

Co czujesz po otwarciu IT HUB jako osoba bardzo zaangażowana w powstanie projektu?

Dużą ulgę, że skończyliśmy prace remontowe oraz zadowolenie z efektu. Wspólnymi silami osiągnęliśmy naprawdę znakomity rezultat. Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim zaangażowanym osobom.

Dziękuję za rozmowę!

Przeczytaj inne artykuły na naszym blogu: 
Azure dla projektów BI – dlaczego warto?
Światowy Dzień Pozyskiwania Talentów – wywiad z Olą 
Majorel na Targach Pracy w Szczecinie