Praca w call center na home office. Jak radzić sobie ze stresem?

Twój pokój stał się twoim prywatnym gabinetem. Podciągasz rolety, siadasz do biurka, włączasz komputer i… spędzasz tam większość swojego dnia, patrząc w ekran z krótkimi przerwami na zerknięcie na telefon, co ciekawego wydarzyło się na Facebooku. Wstajesz po godzinnym obsługiwaniu klientów call center i czujesz się jak rugbista po ciężkim meczu – obolały i zmęczony. Dziś przygotowaliśmy dla was kilka patentów na to jak radzić sobie z pracą zdalną. To pomoże wam zadbać o zdrowie, dobre samopoczucie oraz umilić waszą  pracę.

Sięgnij po aplikacje

Zależy ci na produktywności podczas pracy z domu, ale twój wzrok wciąż krąży po zakładkach, które nie mają z tym nic wspólnego lub scrollujesz Facebooka bez żadnego celu? Sięgnij po aplikacje, które pomogą ci się skupić i sprawią, że wykonasz więcej zadań w krótkim czasie.

Pomodoro – Aplikacja działa na tej zasadzie, że na 25 minut pracy przypada 5 minut przerwy, a później możesz wziąć oddech na dłuższą chwilę. Wypisz priorytetowe zadania i postaraj się je zrealizować podczas trwania jednej sesji. W tym czasie pozbądź się wszystkich rozpraszaczy i skoncentruj się na zadaniach. Taki system pracy sprawia, że nie czujemy znużenia, a czas koncentracji się wydłuża.

Forest: Stay Focused – W tej aplikacji możemy sami ustalić, ile czasu ma trwać jedna sesja oraz przerwa. Jeżeli uda nam się ukończyć pracę – na planszy wyrasta drzewo, a wraz z kolejnymi zakończonymi zadaniami, stajemy się właścicielami własnego lasu. Jeśli jednak przerwiecie sesję, aby sprawdzić, co ciekawego na Instagramie – drzewko umiera i musicie zacząć od nowa. Całkiem motywujące, prawda?

Wtyczki do Google – Jeżeli rozpraszasz się podczas pracy i mimowolnie wstukujesz Facebooka w przeglądarkę, pomyśl nad zainstalowaniem wtyczek do przeglądarki Chrome lub jakiejkolwiek innej, która zablokuje wybrane przez ciebie strony na jakiś czas i pozwoli ci się skupić na swoich zadaniach.

Zadbaj o relaks

Największy nacisk powinniśmy kłaść na odpoczynek. Wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, jest bardzo szkodliwy i może zmniejszyć twoją efektywność. Zadbaj o kilka aspektów, aby móc pozbyć się nieprzyjemnych skutków ubocznych pracy zdalnej.

  • Bóle oczu;

Jeśli cierpisz na nieustannie zaczerwienione, pieczące i łzawiące oczy bądź czujesz bóle głowy, gdy zbyt długo wpatrujesz się w ekran, zainwestuj w okulary z filtrem niebieskim. Dzięki temu, twój wzrok będzie chroniony i prawdopodobieństwo pogorszenia widzenia będzie niższe. Dobrą alternatywą jest też używanie efektu niebieskiego filtru na swojej komórce bądź komputerze. Wystarczy pobrać do tego celu odpowiednią aplikację lub zainstalować wtyczkę.

  • Bóle pleców;

Po całodziennym siedzeniu, ból w odcinku lędźwiowym to nieodłączony towarzysz pracy zdalnej. Ludzie z natury są istotami, które powinny być w ciągłym ruchu, dlatego pozycja siedząca jest dla nas niewskazana, lecz w związku z ewolucją, przystosowaliśmy się do siedzenia przez wiele godzin.  Przede wszystkim skup się na odpowiedniej, wyprostowanej pozycji. Zadbaj o wygodny fotel z podłokietnikami oraz zagłówkiem. Możesz również zastanowić się nad zakupem biurka, które jest na tyle regulowane, aby móc pracować na stojąco.

Jeżeli doskwiera ci ból pleców, pomyśl przede wszystkim o:

– masażach relaksacyjnych, które odżywią również twoją skórę, ale i też rozbiją pospinane mięśnie

– macie do akupunktury, która pobudza krążenie krwi, dzięki czemu niweluje nieprzyjemne skutki uboczne zbyt długiego siedzenia.

– jodze, mobility, rolowaniu albo innej formie aktywności. Te są szczególnie ważne dla prawidłowego działania naszego ciała. Joga uspokaja umysł, a także zadba o rozciągliwość mięśni. Mobility oraz rolowanie mogą pomóc w poprawie mobilności i zakresu ruchu oraz pozbyć się skurczy bądź zakwasów.

Stres i znudzenie

Dla każdego z nas dom jest oazą i sferą prywatną, więc przeniesienie pracy do takiego miejsca może być ciężkie. Dlatego pomyśl o kilku rzeczach, które pozwolą ci się zrelaksować w trakcie pracy oraz pozbyć uczucia znużenia.

  • Świeczki zapachowe

Wprowadź trochę nietypowej atmosfery do swojego prywatnego gabinetu i pozwól sobie na chwilę relaksu przy unoszącym się aromacie cynamonu bądź innego ulubionego zapachu świeczki

  • Muzyka relaksacyjna

Jeśli masz taką możliwość, włącz do pracy playlistę z ulubionymi piosenkami albo skorzystaj ze składanek, zawierających muzykę przeznaczoną do relaksu. Klasyczne utwory pozwolą ci się skupić, a także odprężą ciało i umysł.

  • Oddychaj!

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo istotny jest nasz oddech w kwestii pozbycia się stresu i uspokojenia umysłu. Możesz do tego wykorzystać znaną technikę relaksacyjną lub aplikacji na telefon, które poprowadzą cię przez krótką sesję prawidłowego oddychania.

Praca z domu może być przyjemnością, jeżeli dokonamy niewielkich znam, dlatego świeczki w dłoń, włączajcie aplikacje i pracujmy jak najefektywniej się da!


Przeczytaj inne nasze artykuły o podobnej tematyce: