Gdyby tak porównać świat do gigantycznej świątyni, ludzie tworzyliby mozaikę kultur, odmienności i różnorodności. W tym miejscu gromadziłoby się ponad 7,8 miliarda najprzeróżniejszych osób! Każdy niezwykle wyjątkowy, nieidentyczny i jedyny w swoim rodzaju. Każdy niosący historię w swoim sercu, której nie ma nikt inny.

Co to za dzień?

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej jest corocznym świętem, które przypada na 21 maja. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne ONZ, odnosząc się do tolerancji oraz poszanowania różnorodności. Dzięki temu zapisowi chronione są również prawa człowieka i prawo do rozwoju.

Jaki jest cel Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej?

Przede wszystkim skupiamy się na promocji różnorodności kulturowej – naszego dziedzictwa w postaci sztuki, tradycji i  obyczajów oraz korzeni, z których się wywodzimy. Pokazujemy innym z czego najbardziej jesteśmy dumni. Chwalimy się dobrami czy produktami związanymi z kulturą. Uświadamiamy politykom oraz instytucjom i obywatelom, jak ważne jest i konieczne, aby chronić inne kultury. Dzięki temu dniu możemy pokazać, jak istotne są elementy, które składają się na rozwój niezależnych kulturowo państw. Dlatego podkreślamy, że warto pielęgnować ojczysty język, wspierać lokalnych artystów, być dumnym z tradycji i obyczajów oraz  przekazywać je młodszym pokoleniom i promować.

kultura, różnorodność, customer service, call center

 

Skąd pochodzą nasi pracownicy?

Jako globalna firma zatrudniamy ludzi z każdego zakątka świata. W naszych centrach obsługi klienta potrzebujemy osób, posługujących się najróżniejszymi językami. Z okazji Dnia Różnorodności Kulturowej przygotowaliśmy specjalny filmik, który pokazuje skąd pochodzą nasi pracownicy. Każdy z nich wnosi w strukturę naszej firmy wyjątkowość i unikalność. Pracują u nas ludzie z odległych zakątków Afryki czy wysp w Azji. Mimo to bez względu na pochodzenie, kolor skóry, wyznanie czy tradycje – tworzymy jeden zespół, okazując sobie wzajemny szacunek i zrozumienie.

Jaka jest podstawa wartość przy zarządzaniu zespołem?

W tak zróżnicowanych zespołach nadrzędną wartością jest przede wszystkim szacunek. Dzięki respektowi i poszanowaniu odmienności naszych pracowników, sprawiamy, że każdy czuje się komfortowo w swojej pracy. Sprzeciwiamy się nierównemu traktowaniu oraz  nietolerancji i prześladowaniu ze względu na różnice kulturowe.

rożnorodność, obsługa klienta, call center, customer service, kultura

Jest to bardzo ważny aspekt, który należy rozważyć podczas pracy z zespołem, w którym znajdziemy osoby z innych krajów  i różnych części świata. Przede wszystkim pamiętajmy o wzajemnym szacunku. Dobra atmosfera w zespole i przyjazne relacje wpływają na efektywność i komfort pracy. W związku z tym powinniśmy również skupić się na zapoznaniu się z daną kulturą – niekiedy drobne gesty w różnych częściach świata są odbierane w inny sposób. Z pewnością pozwoli to nam uniknąć konfliktów na tle niewerbalnym.

Jesteśmy dumni z tego, że tworzymy tak ogromną i zróżnicowaną społeczność. Dzięki temu możemy nawzajem się od siebie uczyć, poznawać odległe zakątki świata oraz promować kultury i dbać o relacje, traktując równo każdego z pracowników.


Chcesz rozpocząć pracę w międzynarodowej firmie? Sprawdź nasze aktualne oferty pracy!


Przeczytaj inne artykuły: