Wiedzieliście, że aż 56,4 % naszej polskiej społeczności Majorel stanowią osoby o narodowości innej niż polska?

Postanowiliśmy przy tej okazji przyjrzeć się różnicom międzykulturowym oczami naszych pracowników pochodzących z zagranicy. Jakie widzą podobieństwa, a jakie różnice między Polską a swoim krajem pochodzenia? Przeczytajcie sami! 😊

Jakie dostrzegasz największe różnice między Polską a swoim krajem?

Mohammadkarim, Iran:

Pamiętam, że kiedy przyjechałem tu po raz pierwszy, nie mogłem zrozumieć, że ludzie podczas powitania najczęściej się przytulają. W Iranie zazwyczaj po prostu podajemy sobie ręce. Jeśli znamy się jakiś czas, to się całujemy (tak, całują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – ale w policzek).

Choć głównie podajemy sobie ręce, nie oznacza to, że jesteśmy wobec siebie zimni i zachowujemy dystans. W szkole, na początku dnia, wszyscy podawaliśmy sobie ręce. Każdy z nas. Ale uznawaliśmy siebie raczej za bliskich przyjaciół.

Tutaj, choć uścisk wydaje się bardziej intymny niż uścisk dłoni, nie oznacza to, że koniecznie jesteśmy bardzo bliskimi przyjaciółmi. To znaczy jedynie tyle, że znamy się w nieformalnym kontekście i to po prostu taki zwyczaj.

Valeria, Rosja:

Myślę, że Polacy są bardziej otwarci pod względem wyglądu niż Rosjanie. Zauważyłam, że w Polsce nie patrzy się aż tak na wygląd i każdy może spokojnie wyrażać siebie. Interesuję się architekturą i zachwycają mnie te ładnie uporządkowane kamienice w centrach polskich miast. Niestety w Rosji podobną europejską architekturę można spotkać jedynie w Sankt Petersburgu.
Zauważyłam również, że Rosji i ogólnie krajach wschodnich jest bardziej rozwinięta branża urody, czyli rożnego rodzaju zabiegów kosmetycznych.

Christopher, Niemcy:

W Niemczech niemal wszystkie aspekty życia – praca, ruch drogowy, organizacje prywatne, a nawet hobby, podlegają różnym zasadom i prawom (w tym zasadom społecznym). Niemcy mają mentalność, aby przestrzegać zasad, które sprawiają, że (prawie) wszystko działa dobrze. Dzięki nim życie staje się bardziej przewidywalne i dobrze zorganizowane. Polacy są mniej zorganizowani, jeśli chodzi o zasady i prawa społeczne. Brak regulacji każdego szczegółu życia sprawia, że życie w Polsce jest czasem trochę trudniejsze. Jednak z drugiej strony,  mam tutaj więcej miejsca na bycie indywidualistą – to wszystko ze względu na fakt, że zbyt wiele zasad i praw ogranicza wolność człowieka.

Sahbi, Tunezja:

Największa różnica między moim krajem a Polską to zdecydowanie POGODA (klimat). Mamy też różne kultury żywieniowe oraz religijne.

Olena, Ukraina:

Największe różnice, które zauważam to:
• Nierówność płciowa. Mężczyźni rzadko zajmują się dziećmi czy robotą domową. Zawsze mnie dziwiło to, że niemal każda Ukrainka zostawia około 25% swojego zarobku w segmencie beauty (fryzury, paznokcie, kosmetyki, siłownia), czyli zdecydowanie więcej niż przeciętna Polka. Z drugiej strony mężczyźni w Polsce są bardziej wysportowani (siłownie, ścieżki rowerowe, biegacze w parku to norma).
• W Polsce ludzie bardziej przestrzegają przepisów – tutaj nie da się kupić prawa jazdy. 🙂
• Jeżeli ktoś w Ukrainie zaprosi was “na herbatę” to możesz być pewny – zjesz obiad z 5 dań, zaproponują alkohol, potem na pewno będzie deser. W Polsce “herbata” często oznacza po prostu herbatę.
• Kocham zwroty takie jak Pan/Pani. Bardzo mi tego brakuje w języku ukraińskim (tak, w Ukrainie można mówić do obcych ludzi “Kobieto, …”:))

Jakie zauważasz podobieństwa między krajem, w którym się urodziłeś/urodziłaś a Polską?

Sahbi, Tunezja:

Jeśli chodzi o podobieństwa to powiedziałbym, że jest nią konserwatywność kulturowa. Zauważyłem też, że zarówno dla Was, jak i dla nas ważne są spotkania rodzinne. Mamy również podobne sposoby na spędzanie wolnego czasu.

Olena, Ukraina:

  • Zarówno Ukraińcy, jak i Polacy to są ludzie, dla których ważna jest wolność. Nie tolerują upokorzeń.
  • Mamy podobne związki rodzinne. W obu krajach szanują starszych i spędzają dużo czasu z rodziną.
  • Bardzo podobna przyroda i klimat.
  • Kuchnia. Z dzieciństwa znam placki ziemniaczane, pierogi ruskie, bigos, kompoty i mnóstwo innych pysznych rzeczy.

Valeria, Rosja:

Wydaje mi się, że jako narody słowiańskie mamy bardzo podobną mentalność. Kiedy przeprowadziłam się do Polski, to tak naprawdę nie poczułam dużej różnicy między Polakami a Rosjanami. Wszyscy jesteśmy otwarci na nowe znajomości, z przyjemnością przyjmujemy gości, ale również tak samo lubimy czasami ponarzekać. 🙂

Christopher, Niemcy:

Niemcy i Polska mają bardzo podobne potrawy. Ziemniaki, kiszona kapusta, kotlet schabowy oraz różne rodzaje knedli są naprawdę powszechne w obu krajach i często przygotowywane w ten sam sposób. Powiedziałbym również, że Niemcy i Polacy mają podobne wartości rodzinne.

 

Dziękuję moim rozmówcom za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami! 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
– Tolerancja w życiu codziennym – wywiad z Anną Turliuk 
– Tolerancja w życiu codziennym – wywiad z Mikalai Staravoitau 
– Świętujemy Dzień Różnorodności Kulturowej!