Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z wolontariatem?

Zawsze pomagałam w różnych akcjach charytatywnych, które były organizowane przez inne osoby. Dwa lata temu postanowiłam, że chciałabym aktywniej działać i być częścią organizacji jakiegoś wydarzenia. Zaczęłam rozglądać się, jaka organizacja byłaby dla mnie odpowiednia. Każdy wolontariat należy dopasować do siebie i swoich możliwości. Aktualnie jest bardzo wiele podmiotów, pomagających w odmiennej skali i na różne sposoby. Każdy wolontariat wymaga od nas innego nakładu czasu i pracy. Ja ostatecznie zdecydowałam się na Szlachetną Paczkę. Zależało mi na działalności lokalnej i bezpośredniej. To organizacja, dzięki której konkretny człowiek – darczyńca, przygotowuje konkretną paczkę z potrzebami dla wybranej rodziny. Wszystko łączy wolontariusz.

Na czym polega/polegała twoja działalność w ramach wolontariatu?

W pierwszym roku zaczynałam jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Główny obowiązek w tej roli to odwiedzanie rodzin, które zostały zgłoszone do programu. Zazwyczaj odbywają się dwa spotkania w domu rodziny, na których obecnych jest dwóch wolontariuszy. To czas na poznanie rodziny, jej sytuacji i potrzeb. Następnie podejmowana jest trudna decyzja, czy kontynuować pracę z rodziną, czy mądrą pomocą będzie jej odmówienie. Jeśli rodzina jest dalej w programie, wolontariusz przygotowuje opis rodziny – jej sytuacji i potrzeb, które publikowane są później na stronie. Na jego podstawie darczyńca może wybrać rodzinę, dla której chce stworzyć paczkę. Wolontariusz współpracuje z nim w trakcie przygotowywania, odbiera paczkę z magazynu w Weekend Cudów (zazwyczaj drugi weekend grudnia) i przekazuje ją rodzinie.

W kolejnym roku byłam już liderem rejonu, czyli rekrutowałam wolontariuszy, zarządzałam ich bieżącą pracą, prowadziłam szkolenia, organizowałam magazyn i transport, szukałam historii rodzin współpracując z różnymi podmiotami i wiele więcej. To tylko kilka podstawowych elementów naszej działalności, które pomagają komuś zmienić świat.

Dlaczego Twoim zdaniem warto pomagać?

Wierzę, że pomoc można mnożyć – przekazując ją dalej, a w efekcie synergii można wiele zdziałać. Bywało, że członkowie rodzin, którym pomagaliśmy, w następnych latach zostawali wolontariuszami. Działalność charytatywna może wiele przynieść nam samym. Szlachetna Paczka uczy dobrej organizacji pod presją czasu oraz pracy w zespole. Dzięki współpracy z innymi – wolontariuszami, rodzinami, darczyńcami, podmiotami, które pomagają nam dotrzeć do potrzebujących rodzin, rozwijamy umiejętności komunikacji. Ich historie nierzadko są traumatyczne, więc uczymy się panowania nad emocjami i rozumienia uczuć. Wolontariat pomaga nabrać perspektywy. Najsilniej kształtuje nas nasze najbliższe otoczenie. Wyjście z tej strefy komfortu i zauważenie, jak żyją inni i jakie potrzeby mają, wpływa na rozwój nas samych.

Bardzo często wolontariusz otrzymuje o wiele więcej dobrego, niż jest w stanie dać. Świąteczna kartka lub pierniczki upieczone przez rodzinę w ramach podziękowań, dają mi energię na cały rok. Często wolontariusze stają się weteranami i pomagają przez wiele lat, wciąż rozwijając się w nowych rolach. To kwestia, która zawsze interesowała mnie w Szlachetnej Paczce – mamy szansę sprawdzić się w różnych częściach struktury. Uczucie bycia potrzebnym drugiemu człowiekowi staje się pozytywnie uzależniające i mobilizujące do aktywnego życia.

W jaki sposób każdy z nas może pomagać?

Każda pomoc jest ważna i każdy może pomagać w inny sposób. Niektórzy mają czas, inni pieniądze, a jeszcze inni umiejętności. Każdy ma inny nadmiar zasobów, które może przekazać. W Szlachetnej Paczce, można wpłacić złotówkę na rzecz organizacji, można być wolontariuszem i podarować czas, można być kierowcą w Weekend Cudów, kiedy rozwozimy paczki, można być darczyńcą, który zbiera fundusze od innych i kupuje potrzebne rzeczy… Można również udostępnić pomieszczenie na magazyn, można rozdać ulotki i zrobić wiele więcej. Każda rola jest istotna tak samo i każdy z nas dając część swojego życia, może zmienić wiele innych żyć.

Dziękuję za wywiad!

Przeczytaj inne nasze artykuły na temat działalności charytatywnej:
„Wszyscy jesteśmy bohaterami” – wywiad z Anią 
“Wszyscy jesteśmy bohaterami” – wywiad z Zuzą – Majorel Careers Poland
„Wszyscy jesteśmy bohaterami” – wywiad z Kubą 
„Wszyscy jesteśmy bohaterami” – Pomaganie to dla nas codzienność