Czym jest zdrowie psychiczne?

Przez wiele lat termin „zdrowie psychiczne” był utożsamiany z normą i normalnością, natomiast na drugim biegunie mieściły się słowa niezbyt łaskawe. Obecnie tak zwana negatywna definicja zdrowia przechodzi do lamusa, ustępując miejsca definicji pozytywnej, która zakłada, że osoba zdrowa psychicznie to taka, która ma poczucie własnej wartości , autonomii, szacunku do siebie oraz świadomości własnych potrzeb i odczuć, zdolna do twórczego rozwoju. Istnieją modele zakładające, że kluczem do zdrowia psychicznego jest „poczucie koherencji”, co brzmi poważnie i dość specjalistycznie. To termin, na który składa się poczucie zrozumiałości, zaradności i sensowności, co możemy zdefiniować jako nastawienie człowieka i wiarę w siebie oraz w to, co nas w życiu spotka. Dlatego tak ważne jest, aby troszczyć się o tę część naszego zdrowia i regularnie uwzględniać w codziennym „dbaniu o siebie”. Nie są bowiem potrzebne do tego specjalne narzędzia, wielkie przygotowania czy ogromna ilość czasu. Małe kroki, akceptacja, zrozumienie, słuchanie swojego organizmu mogą wpłynąć pozytywnie na nasz dobrostan psychiczny i fizyczny.

Dlatego zacznij już dziś. Zrób mały krok. Zrób coś dla SIEBIE i swojego lepszego samopoczucia.

Poniżej kilka podpowiedzi, które możesz wykorzystać, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie, spokój i równowagę. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego na raz. Wystarczy, że wybierzesz jeden, a będzie to właśnie ten jeden mały krok wykonany w dobrym kierunku.

1. Mów o uczuciach

Kluczem do wyrażania emocji jest uświadomienie sobie ich. Mówienie o uczuciach jest budujące, pozwala na zacieśnienie więzi z ludźmi i jest szansą na lepsze poznanie siebie.

Ćwiczenie: Weź kartkę papieru i długopis i spisz wszystkie emocje, jakie pamiętasz z minionego tygodnia. Przypomnij sobie, co czułeś – nazwij to. Czy to był żal? Zażenowanie? Strach? Radość? Zacznij od notowania swoich odczuć, a następnie zastanów się nad tym, w jaki sposób mógłbyś o nich opowiedzieć bliskiej osobie.

2. Stawiaj na cele

Życie pozbawione celu jest trudne. Czemu zatem nie ułatwić sobie w jakiś sposób codzienności? Spróbuj wyznaczać sobie mniejsze i większe cele (na dzień, na miesiąc, kwartał, pół roku, rok), które pozwalają Ci łapać chwile, ale i realizować długofalowe zamierzenia.

Ćwiczenie: Zacznij od małych kroków, zapisz na kartce jeden lub kilka celów na tydzień, miesiąc, pomyśl co musisz zrobić by je osiągnąć. Niech to będą drobne rzeczy, na przykład: codziennie uśmiechnę się do napotkanej w sklepie osoby, codziennie wstanę 10 min wcześniej, aby posłuchać ulubionej muzyki, pomedytować.

3. Ruszaj się

Aktywność fizyczna jest czymś bardzo ważnym – ćwiczenia sprawiają, że nie tylko dbasz o swoje ciało, ale też rozładowujesz stres, dzięki czemu można łatwiej poradzić sobie z trudnymi emocjami. Poczuj siłę swojego ciała i zapewnij sobie trochę endorfin, ćwicząc najlepiej na świeżym powietrzu.

Ćwiczenie: Bez względu na to, kiedy to czytasz, wstań, otwórz najbliższe okno, stań przy nim i przez 5 minut rozciągaj się, wdychając świeże powietrze. Jeśli masz więcej czasu, pójdź na spacer.

4. Rób coś fajnego. Regularnie.

Ekscytacja, wesołość i skłonność do śmiania się z najmniejszych rzeczy jest tym, co może Cię wspaniale zrelaksować po pełnym napięć dniu. Postaraj się na stres zareagować czymś przeciwnym – uśmiechem.

Ćwiczenie: stań przed lustrem i zacznij się uśmiechać przez 1 minutę, a potem zaśpiewaj piosenkę na cały głos, która akurat przyjdzie Ci na myśl.

5. Polub siebie!

Zdolność do dbania o siebie wynikać może w dużej mierze z akceptacji siebie. Twoje codzienne wysiłki z pewnością zasługują na docenienie, Twoja praca – na nagrodę. Uwierz, jesteś wyjątkową, niepowtarzalną osobą, wartą tego, aby otoczyć się opieką i po prostu… lubić siebie.

Ćwiczenie: Zauważaj swoje dokonania – nawet jeśli to coś zwyczajnego. Każdy dzień może być niepowtarzalną szansą na rozwój – zobacz, co do tej pory udało Ci się osiągnąć! Każdego wieczora zapisuj w zeszycie małe zwycięstwa dnia codziennego.

6. Proś o pomoc

Umiejętności proszenia o pomoc nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie – jest oznaką siły i uważności na swoje potrzeby. Poza tym, jest to zupełnie NORMALNE – każdy z nas ma momenty, w których po prostu radzi sobie trochę gorzej, niż zazwyczaj. Możesz cierpieć z powodu utraconej miłości, trudności rodzinnych, kryzysów w związku, problemów z dziećmi, studiami, marzeniami, czymkolwiek. Jeśli w Twoim otoczeniu będziesz miał osobę, na którą możesz liczyć, zapewnisz sobie dzięki temu poczucie bezpieczeństwa i społecznej przynależności. To jak pakiet ochronny przygotowany na sytuacje kryzysowe.

Ćwiczenie: Zadbaj o zaistnienie reguły wzajemności – jeśli Ty będziesz przychodził innym z pomocą, możesz spodziewać się rewanżu. Postaw przed sobą małe wyzwanie i każdego dnia pomagaj jednej osobie – w różnych możliwych sytuacjach, a następnie zapisz je. Może to być staruszka w sklepie, rodzic, ktoś bliski, zupełnie obca osoba – sprawdź, jaka siła i moc drzemie w pomaganiu innym!

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: