Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z wolontariatem?

Wolontariat i działalność dobroczynna zawsze były bliskie mojemu sercu. Już jako 10-cioletnia dziewczynka zbierałam środki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Starałam się angażować co roku w różne akcje WOŚP. Następnie, już w gimnazjum, byłam w Polskim Czerwonym Krzyżu (PCK), a w liceum dołączyłam do Drużyny Szpiku.

Na czym polega/polegała Twoja wolontaryjna działalność?

W PCK nasza działalność obejmowała takie czynności, jak na przykład dbanie o zapomniane groby. Głównym założeniem działalności Drużyny Szpiku jest edukacja i informacja na temat dawstwa szpiku i organów. Natomiast nasza grupa angażowała się również w inne wydarzenia. Zajmowaliśmy się organizacją atrakcji dla społeczności. Coś w rodzaju mini festynów, gdzie był dostępny krwiobus, można było oddać krew. Natomiast my zajmowaliśmy się edukowaniem oraz pracą z dziećmi – przykładowo było to malowanie dzieciom buziek i organizacja gier i zabaw. Często też angażowaliśmy się w życie społeczności wokół szkoły. Odwiedzaliśmy domy dziecka, staraliśmy się w fajny sposób zorganizować czas podopiecznych tych placówek. Malowaliśmy im buźki, graliśmy z nimi w różne gry i wymyślaliśmy przeróżne zabawy.

W ramach naszej działalności zajmowaliśmy się również ludźmi z niepełnosprawnościami. Pomagaliśmy w robieniu zakupów czy wykonywaniu codziennych czynności. Spędzaliśmy czas z tymi osobami, zabieraliśmy na spacery i otaczaliśmy opieką.

Będąc w liceum jako klasa podjęliśmy decyzję, że zamiast robić sobie nawzajem prezenty z okazji świąt zbierzemy środki i przekażemy je na rzecz Szlachetnej Paczki. Tak też zrobiliśmy, pomogliśmy spełnić marzenia potrzebującej rodziny.

Obecnie jestem również studentką i aktywną członkinią samorządu. W ramach naszej działalności zbieramy potrzebne artykuły dla domu dziecka przy ulicy Pamiątkowej w Poznaniu.

Dlaczego Twoim zdaniem warto pomagać?

Moim zdaniem warto pomagać, ponieważ dobro, które dajemy mnoży się. ❤️

W jaki sposób każdy z nas może pomagać?

Myślę, że każdy z nas może pomagać tak, jak uważa to za stosowne. Każdy powinien znaleźć swój sposób. Nie zapominajmy jednak o seniorach w naszym najbliższym otoczeniu. Często wystarczy im jedynie odrobina towarzystwa lub pomoc w drobnych, codziennych czynnościach. Myślę, że przykłady mojej działalności mogą być inspiracją, ale zastanów się, co Ty możesz zrobić żeby pomagać.

Dziękuję za wywiad!

Przeczytaj inne nasze artykuły na temat działalności charytatywnej:
“Wszyscy jesteśmy bohaterami” – wywiad z Anią 
“Wszyscy jesteśmy bohaterami” – wywiad z Kubą 
“Wszyscy jesteśmy bohaterami” – Pomaganie to dla nas codzienność